stres yönetimi

Stres Yönetimi. Bu yılın en çok verdiğim eğitimlerinden…

Eğitimin ilk yarısında zihin yapımız, algılarımız, çocukluğumuzdan bu yana oluşturduğumuz etiketlerimiz, inançlarımız, düşünce yapımızı keşfetmek üzerine konuşuyoruz.

Genelde yine şu noktaya geliyoruz. Kontrol edemeyeceğimiz alana kafayı fazla takıyoruz. Ve bu kafa takma konusuna engel olamıyoruz. Onu iyice öğrenmişiz. Alışkanlığımız olmuş, trafiğe, yöneticiye, müşteriye, ülkeye, benim gibi düşünmeyene kızmak, sinirlenmek, dert etmek, henüz gerçekleşmemiş negatif olasılıkları düşünmek. Bu olasılıklara kaygılanmak. Belirsizliğe lanet etmek, söylenmek. Tüm bu eğilimler, arkadaş sohbetlerinde sosyalleşmenin ana malzemesi olmuş. Doğal yaşam süreçlerimiz, stresli olmazsan normal değilsin denklemine dönüşmüş nerdeyse. Böyle düşünmezsen anormal karşılanıp, dışlanabilirsin bile, ya da toksik pozitiflikle yargılanabilirsin.

Size sorum şu, zihninizi eğitmek, esnetmek, iyileştirmek, genişletmek için neler yapıyorsunuz?

Sizi sıkan, boğan, sıkışmış hissettiren o düşüncelere dışardan ne kadar bakabiliyorsunuz?

O düşünceler, ne kadar size ait? Ne kadar gerçekçi? Olasılıksa; nasıl önlem alabilirsin?

Ve diğer pozitif olasılıklara da izin versen, duygu ve motivasyon durumunda neler değişir?

Beyniniz zihinsel süreçlerinizi oluşturur ve şimdiye kadarki düşünce sisteminiz sizi desteklemiyorsa üzerine biraz çalışmalısınız gerektiğini size söyler…

Beyin, gelişir, dönüşür, daha esnek düşünebilir. Algılarınıza izin verin, esnesinler. Nasıl mı?

İşin sihri; kendiniz üzerine düzenli çalışmak ve koçluk almakta yatıyor bana kalırsa.

Beklemediğiniz yerden gelen sorular sizi düşündürüyor, büyütüyor, önce farkındalık evresi açılıyor. Sonra sizin kendi seçimleriniz, hayatınızda fark yaratıyor.

Düzenli koçluk almak, okumak ve düşünceleriniz üzerine düşünmek… Gerçeklik zemininden kopmadan pozitif düşünceye inananlardanım ben ve kendi hayatımda da bolca pozitif sonuçlarını gördüm.

Koçluk dışında, size birkaç kitap/kaynak video öneriyorum.

 

Kaynaklar : Değişen Beynim – Prof.Dr. Sinan Canan, Zihni iyileştirmek videoları

Akıl Gözü, Dr. Daniel Siegel

Beyninizin Duygusal Hayatı, Prof. Dr. Richard Davidson