Stres Yönetimi 4: Zihinsel Boyut

Stres Yönetimi 4: Zihinsel Boyut

Stres yönetimi yazı serimize kaldığımız yerden devam edelim.

Dört boyutta stres yönetimi için bazı çalışmalardan ve hayatınıza almanız gereken rutinlerden egzersizlerden bahsedeceğim. Bu rutinlerden ilki zihinsel boyut.

Aslında bundan önceki üç paylaşımım da daha çok bu konuya nasıl baktığımızla ve algılarımızla ilgiliydi. Yani düşünce sistemimiz ve zihnimizin ürettikleriyle ilgiliydi. Evet stresi üreten ve yönetme şeklimiz de zihin sonucu oluşuyor. Gelin önce biraz zihnimizi esnetelim, genişletelim ve iyileştirelim.

Zihne en çok ne ekiyorsak, onu üretiyoruz. Eğer zihin şüphe, kaygı, korku, öfke, üzüntü gibi bizi aşağı çeken içeriklerle meşgulse ürettiği ve yaşamda sadece odaklandığı alan da bunlar oluyor. “İyi de yaşamın içi böyle dolu ben ne yapayım?” dediğinizi duyar gibiyim.

Katılmıyorum. Yaşamın içi negatif duygular, sonuçlar ve içeriklerle doluyken bir o kadar da pozitif içerik ve seçeneklerle dolu. Benim algım sadece negatifte olduğu için odağım ilk onları fark ediyor ve zihnimin içi onlarla doluyor. O nedenle zihnimizi eğitmekten başka çaremiz yok. Algılarımızı genişletmek için yapılacak ilk eylemi açıklıyorum.

1. eylem hayal kurmak. Pozitif, bugünden geleceğe, kendinizin en iyi versiyonununa dair hayal kurmak. Her gün en az 5 dk. Kapatın gözünüzü ve kendi versiyonunuzun en iyi halini hayal edin. Yaşamdaki detayları, sahip olmak istediğiniz ilişkileri, elde etmek istediğiniz başarıları, içinde sizin de katkınızın olduğu o en iyi sonuçları. Zihninize hayallerinizi ve hedeflerinizi en iyi ve en pozitif haliyle ne kadar çok hatırlatırsanız yaşamın içindeki fırsatları görme şansınızı o kadar artırmış olursunuz.

2. eylem ise olaylara bakış tarzınızı bir daha analiz edin. Her olayda önce negatifleri ve şikayet edilecek noktaları mı görüyorsunuz? Tabii ki iyisini bekleriz, iyi sonuçlarla karşılaşalım isteriz. Bununla beraber şöyle bir bakış açısı beni her zaman daha çok destekler…

Devamını yakında paylaşacağım.
Zihninizi eğitmek için bugün bolca hayal kurun, gözünüzde pozitif gelecek görüntüleri oluşturun. Duygunuz da bedeniniz de iyileşecek göreceksiniz.

Sevgiler

Fatma Yıldız