Stres Yönetimi 2: İnançlarımıza Bakalım

Evet, nerede kalmıştık?

Bizi olumsuz etkileyen stresimizi yönetmek istiyorduk ve bunun için emek harcamaya “tamam” demiştik, doğru mu?

O zaman bunun için yapacağınız şeylerin size iyi geleceğine ve işe yarayacağına baştan inanmaya davet etmek istiyorum sizi.

-“Ben daha önce denedim, nefes çalışması işe yaramıyor bende.”
-“Ben meditasyon yapamıyorum.”
-“Bana kimse / bu çare olamaz.”
-“Daha önce denediğim tüm teknikler işe yaramadı, bunlardan da emin değilim.”
-“Bu mu benim stresimi giderecek?”
-“Hayat gerçekten çok zor.”
-“Tüm dertler hep beni bulur.”
-“Denedim defalarca, olmuyor.”
-“Bende işe yaramaz.”
-“Benim derdime hiçbir şey çare olmaz.”

Düşüncelerinden biri geçiyorsa zihninizden, önce o düşünceyi biraz esnetmeye ne dersiniz?

İnançlarımızın ve  zihin yapımızın, bedenimiz ve davranışlarımız üzerinde etkisi o kadar fazla ki, bu konuda yapılan araştırmalar son yıllarda gittikçe arttı. Plasebo ve nosebo kavramlarına daha sonra geleceğiz. Yeri gelmişken yıllar öncesinden beni çok etkileyen bir kitaptan bahsetmek istiyorum. ‘İnancın biyolojisi’, insanın kendisini desteklemediğini düşündüğü inançlarını değiştirerek, bedenini etkileyebildiğini ve hatta dna’sını değiştirebildiğini anlatan harika kitap. Bir genetik profesörü Bruce Lipton’a ait. Yıllar sonra kendisini ‘Heal’ belgeselinde de görüyoruz.

Önce gerçekten stresinizi yönetmek istediğinize dair niyetinizi ortaya koyun, “bunu yapabilirim” deyin ve bu inancınızı güçlendirin. Sizin stresinizi ben ya da bir başkası değil ancak siz yönetebilirsiniz. Kendinizi, kendi stresinizi, duygularınızı, tepkilerinizi, günlük rutinlerinizi fark ettiğinizde bunu yapabilirsiniz. Tüm bu süreçte kendi zihninizden geçen inançlarınızı yakalayın ve ne kadar destekleyici ve engelleyici olduklarını fark edin. Stresinizi yönetmeye çalıştığınız bu yolculukta sizi engelleyen bir düşünce kalıbına ya da inanca rastlarsanız onu bulun, “bunu hangi inançla değiştirebilirim” diye sorun kendinize. Ve yeni sizi destekleyen inancınıza sahip çıkıp onu büyütün.

Geçmişte ciddi rahatsızlık geçirdiğim dönemde, katıldığım bir eğitim programından maksimum faydayı alabilmem, o programa ve tabii ki kendi sistemime olan inancım sayesinde olmuştu. Sizi desteklemeyen her düşünceyi yakalayıp onu esnettiğinizde, hayatınızdaki değişimleri fark edeceksiniz.

Düşünceleri esnetmeyi konuşacağız ama siz ne anlıyorsanız ve size ne iyi geliyorsa o haliyle başlarsanız harika olur.

Neyi inandığınıza dikkat edin, gerçekleşir.

Güzel günler dilerim.

Fatma Yıldız