tatil sonrası

Tatil Sonrası

Size de olur mu? Ben tatilden hep yeni kararlarla dönerim. Yeni hayallerle, hedeflerle, atılacak adımların heyecanıyla, taşımak istemediğim yüklerin hafifliğiyle… Bıraktıklarımla, eklediklerimle… Dönüşerek dönerim ben hep tatilden.

Umarım herkes harika anılarla işe, güce, planlarına dönüyordur. Size birkaç önerim var:

Önce, tatilin fotoğraflarından bir albüm yapın. Güzel anıları hatırlamak her zaman iyi gelir. Kolay erişebileceğiniz bir yerde arşiviniz dursun.

Tatilin güzel anekdotlarını bir yerlere not düşün. Bir deftere, bir kitabın boş yerine… Yıllar sonra o kadar güzel bir gülümsemeye dönüşüyor ki o notlar. Örneğin ‘bu yıl ilk defa denizde denizatı gördüm.’ ya da ‘pandemi döneminin olabildiğince izole tatilinde yeni koylar, yeni tesisler keşfettik.’, ‘Yıllar sonra ilk defa okey oynadım ve ben kazandım’ ya da size göre kayda değer ne varsa her şeyi kaydedin.

Gelelim, sendromsuz bir pazartesi için ruh halimizi ayarlamaya.

Öncelikle tatil o kadar yeniler ki insanı, pazartesiyi sendromsuz yapacak ilk şey, yeni bir tatil planı yapmaktan geçer bence. Pandemi öncesi, ileri tarihlerde yeni bir yöreye uçak biletini almış olmak önemli motivasyonlarımdan biriydi. Pandemide de yeni yerler keşfedilir, değil mi? Yeni bir yer keşfetmek her zaman iyi gelir.

Şimdi ‘tatile gidemeyecekler, gitme şansı olmayanlar ne yapsın?’ diyebilirsiniz. Ne mi yapsınlar? Bulundukları şehirde turist olsunlar. Kendi ilçesinin ya da başka ilçelerin tüm parklarını bilsinler mesela. Çekmeköylüler, bir Fenerbahçe parkına gitsin, Fenerbahçeliler de Nezihe Gökyiğit Botanik parkını görsünler. Ağaca, yeşile, çiçeğe, gökyüzüne, denize, göle, dereye baksınlar. Hayal kursunlar, hayallerinden umutlansınlar ve minicik de olsa o hayalleri için bir şey yaparlarsa devamının geleceğini bilsinler.

İyi bir tatil sonrası performans artar. İyi çalışmayı, dinlenmeyi, keyif yapabilmeyi bilmek lazım bu hayatta.

Ben tatil sonrası çalışmayı özleyenlerdenim. Bu arada benim tatilim iki gün daha devam ediyor. Bununla beraber işimi özlediğimi itiraf edeyim ve tatil sonrası işe döneceklere bu mesajımı bırakayım.

Ve sizlere sorayım:

Kimler işi özledi?
İşe, güce başlayacaklara ne tavsiye edersiniz?