Tatil sonrası işe nasıl başlayalım?

1- Öncelikle zihinsel bir sakinlik yaratmakta fayda var. Kafada büyütülen her şey sizi daha da karmaşıklığa ve gerginliğe götürür. Hafif bir müzik ve nefes çalışmalarıyla öncelikle zihninizin sakinleşmesine alan açmanız iyi olur. Meditopia’da 3 dk’lık egzersizler var.

2- Yine zihinsel sakinliği destekleyecek bazı olumlamalar/telkinler başlangıç için iyi olabilir. Öncelikle niyeti ortaya koymak lazım. “Bugün ve bu hafta keyifle, kolaylıkla, başarılarla dolu” vb. söylemleri dile getirerek, güçlü bir inanç geliştirmek harika olur.

Neye inanırsanız onu yaratırsınız, unutmayın 😊 Tüm bu olumlamaları da pozitif bir ifadeyle kendi kelimelerinizle çeşitlendirebilirsiniz. Dile getirirken de bedeninizin dik ve omuzlarınızın açık bir şekilde olmasına özen gösterin. Beden, tüm söylemlerinizle uyumlu hareket eder.

3- İyi bir plan, her zaman kurtarıcıdır. İşler çok olabilir. Bazı işler sizin önceliğiniz olmayabilir. Bazen algımız da bizi yanıltır. Sanki tüm işler acil ve önemliymiş gibi. Gerçekten şu an sizin için neler önemli? Ne kadar önemli? Sağlığınızdan ödün vermeden, tüm gerçekçi koşulları da düşünerek, en ideal zaman planıyla işleri sıraya koyabilir, delege edilecekleri netleştirebilirsiniz.

Sağlığınızdan ödün vermeden…

Altını çiziyorum.

Çünkü eğer yapılacak iş listesi kabarıksa, dinlenmeye, keyifli molalara hiç zaman ayrılmıyor. Oysaki dinlenme ve keyifli molalar, performansı artıran şeyler. Ajandanızda bu molaları özellikle gözetiniz. Bu arada nezaketle hayır diyebilmeyi öğrenmek o kadar değerlidir ki. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, bir koçluk görüşmesi için mutlaka haberleşelim.

4- Tatil sonrası motivasyonu artıracak en önemli şey, yeni bir tatil planı yapmaktır. “Kolaydı” dediğiniz duyar gibiyim. En azından hayalini kurmak bile iyi olabilir. Esas söyleyeceğim şey. Kendinize çok yüklenmeyin. İlk birkaç günü daha hafif geçirmek ve iş sonrası sosyalleşmeye alan açmak her zaman destekleyicidir.

5- İşle ilgili hedeflerinizi, hayallerinizi, işe dair elde etmek istediğiniz tüm iyi sonuçları gözünüzde bolca canlandırın. Ne için çalışıyorum? Sorusuna vereceğiniz cevapları düşünün. Neler kazandığınızı fark edin. Kazandığınız yetkinlikler, başarılar, aldığınız maaşla yaptıklarınız… Sizi motive edecek tüm çıktıları fark edin.

Fark edemiyorsanız bu da aslında sahip olmak isteyeceğiniz yeni işiniz için kolları sıvamanız gerektiğinin göstergesidir. Bu da iyi bir şeydir. Yeni işiniz için motive olmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda da bir koçluk almak sizi destekler.

Hayat devam ediyor. Tatiller gelir geçer, işler de öyle, gelir geçer. Keyifle geçmesini sağlamak için de birazcık çabaya ihtiyaç var.

Başarılı, keyifli, üretken bir dönem dilerim.