Simyacı

Evet uzun bir tatil molasından sonra işe güce başlamak gibisi var mı? İşe adaptasyonumuzu hızlandırmak için, kendimizin keyif modunu açıyoruz. Evet evet bir çok modumuz var ve bilinçli farkındalıkla keyif modunu aktive edebiliriz. Tatil sonrası ayakları geri geri gidenlere birkaç öneri.

Bu sabah yüzünüzü güldürecek bir düşünceyle oturun çalışma masanıza. Güzel bir anı, güzel bir gelecek hayali.

Bir çiçek, bir kahve, nefis bir çay, sevdiğiniz bir obje, bir uğurunuz. Her neyse… Keyif modunuzu destekleyecek ne varsa sizinle olsun.

Bir an için bu işe sahip olduğunuz için şükredin. Bir işiniz, maaşınız ve beraber iyi sonuçlar ürettiğiniz çalışma arkadaşlarınız var.

Büyük resminize odaklanın. Ne için çalışıyorsunuz? Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için çalıştığınıza eminim. Hepimiz bir an için düşünürsek, yaptığımız işle birilerini etkiliyoruz, birilerini mutlu ediyoruz. Hadi diyelim bu kadar ulvi bakamadık, maaş için çalışıyoruz düşüncesi hakim oldu. O maaşla neler yaptığınızı hatırlayın. Yaşamınızı daha iyi yapmaya çalışıyorsunuz, öyle değil mi?

Araştırmalar gösteriyor ki, gülümseme hali mutluluk hormonu salgılıyor. O zaman biraz gülümseme ile kimyamızı değiştirebilir bugünü daha keyifle geçirebiliriz.

Bir an için düşünün ve sorun kendinize? “Bu toplantıyı daha keyifli hale nasıl getiririm?” Cevaplar gelir.

Keyif sizin için tam olarak nedir? Ayaklarınızı uzatıp film izlemek mi? Bir an için keyif tanımınızı genişletecek olsanız, o tanıma neler girer? Keyifli olduğunuzda tam olarak neler hissedersiniz, hislerinize odaklanın. Bedeninizde neler olur? Mesela benim tanımımda eğlence var, gülümsemek var, neşe var, enerjik olma hali var. “Bu hali işime nasıl yansıtırım?” diye bir sorun bakalım, nasıl cevaplar çıkacak karşınıza.

Öfflene pöflene işe gidenle, bugün harika şeyler beni bekliyor, keyifle çalışayım diye düşünen arasında dağlar kadar fark var.

Tam bu nokta bir seçim yap. Kendi iyiliğin, kendi kimyan için bugün keyifle çalışacak bir moda bürün.

Verimli, keyifli, neşeli, eğlenceli bir gün olsun.