Sihirli Kelimeler

İletişimin Gücü eğitiminde, Kelimelerin Gücünü de konuştuk dün.

Kelimelerle hem kendimizi hem de diğerlerini hem olumlu hem de olumsuz etkileyebiliyoruz. Maalesef, manipülasyon yapan kişiler bu bilgiyi, kendi çıkarları doğrultusunda olumsuz kullanabiliyorlar. Hızlıca enerjinizi aşağıya çekebiliyorlar. Enerji vampirlerine müsaade vermeyin aman.

Diğerlerini bırakalım şimdilik, kendimize bakalım. Tekrarlayan hangi kelimelerimle insanları cesaretlendiriyorum, motive ediyorum, destekliyorum, gayrete getiyorum acaba, hiç düşündünüz mü?

Kurumun eğitim profesyoneline bir ricada bulunmuştum dün. Hızlıca yerine getirdi. Yazışıyoruz da bir yandan. Ben de “süpersin” deyiverdim. Ve fark ettim bunu sık söylüyorum.

Süper, harika, anlaştık gibi yerleşmiş kelimelerim var. Diğer katılımcılarımız da paylaştı, güzel bir repertuar oluştu eğitim sırasında. Bir katılımcımız sabah emaillerine mutlaka güzel bir gün dileyerek başladığını söyledi ve bana bu sabah bu şekilde bir email göndermiş. Gerçekten o an günüm güzelleşti. Yüzüme bir tebessüm geldi.

Gündelik mutluluk hormonu dozumuzu böyle iyi hissettiren kelimelerle ve cümlelerle bile alabiliyoruz. Aslında sistemimiz basit, yalın, sade. İyi kullanmayı öğrendiğimizde

Sizin başkalarına iyi gelen sihirli kelimeleriniz neler?

Birkaç tane yazar mısınız? Birbirimize iyi gelelim.

Harika bir gün diliyorum, sevgiler

Fatma Yıldız