Saklı Cennet

Geçen gün katılımcılarımdan Serap Hanım bir hikaye anlattı. Harika bir konserin ardından Erol Evgin demiş ki sahnede “Emarlar, tahliller iyi çıkarsa, seneye inşallah görüşürüz”. Sağlık olsun sevdiklerimizle görüşelim, istediğimiz işleri yapalım, istediğimiz her şeye enerji, güç, kudret yaratalım. Çok yakında benim de yıllık kontrol zamanım. Emarlar, tahliller. İyi çıkacağına eminim. Bununla beraber şöyle düşündüm, bu hikayeyi duyunca. Hayatında büyük hastalıklar atlatmış, “yaşamak istiyorum” diye içinden geçirmiş, söyleme dökmüş, ölüm ihtimalini çok yakınlarda hissetmiş herkesin yaşama bağlılığı, tutkusu daha bir başkadır. Hayat akıp giderken, ona iyi gelecek her şeyi görme, duyma, yakalama becerisi artar.

Yolda dalgın yürürken taşların arasından göz kırpan otları, bitkileri, çiçekleri fark eder, onlara gülümser.

Kuşları, kelebekleri, kedileri, köpekleri, tüm hayvan dostlarımızı fark eder, onların iyileştirici sevgisine ortak olur.

Ağaçları, çiçekleri hayranlıkla izler, şükreder ve dokunur, sarılır, kucaklaşır onlarla.

Denizi, gökyüzünü ayrı bir sever, her rengine hayran kalır, çekilir içine. Uzun uzun bakar ya da dalar içine, bütünleşir her hücresiyle.

Renklerin canlılığını, pozitif gelen her şeyi bir radar gibi yakalar. Kimsenin fark etmediği güzellikleri görme becerim yüksektir benim, aynı bu tarif ettiğim gibi.

Bir de, birçok insana hiç bir anlam ifade etmeyen bu güzellikler benim için öylesine anlamlıdır ki, ne kadar yaşayacağımızı bilmediğimiz bu dünyada yaşadığım o günü, o anı taçlandırır, şükürle doldurur.

Aynı bu fotoğrafta gördüğünüz kuşların bana hissettirdikleri gibi. Eğitim salonundan yukarıya restoran bölümüne çıkıyoruz. Merdivenlerde bir kafamı kaldırdım. Gökyüzü kuş dolu. Birçok insan için hiç de ilgi çekici gelmeyebilir. Oysaki benim günümü aydınlattılar.

Özgürlüğümü, Martı’nın hikayesini hatırlattılar. Renkleriyle içimi açtılar.

Güzellikleri görme becerim en üstte yer alır ve bununla gurur duyarım.

Bilirim ki, yaşamın bir çok saklı kalmış yerinde bir cennet var. Görmesini ve hissetmesini bilene.

Yaşama tutkunuzu köpürtün, her ne şekilde olursa olsun, kendinizi ve yaşamınızı sevin.