Kararları Uygulamak ve Motivasyon

Kararları Uygulamak ve Motivasyon

Geçen ay “kendin için karar ver” demiştim. Bu ay da o kararlarını nasıl kararlılıkla sürdürebilirsin, biraz bu konudan bahsetmek istiyorum.

Kararını uygulamaman için yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca farklı neden olabilir. Eğer üşengeçlik, tembellik, “sonra yaparım” düşüncesiyle o kararlarını uygulamıyorsan ‘erteleme çukuruna’ düşmüşsün demektir.

Başta şuna bak:

Mevcut durumun seni ne kadar rahatsız ediyor? Sürekli şikayet ediyor hiçbir şey yapmıyorsan evet rahatsız ediyor. Objektif alandan bak. Rahatsız ediyor ama alıştın ve idare ediyor olabilir misin? İnsanlar mevcut durumdan çok rahatsız değilse aldıkları kararları uygulamıyorlar.

Sonra aldığın kararlarla ilgili nasıl bir vizyon oluşturdun zihninde ona bak. O vizyonu bir film gibi gözünde canlandır ve o filmden heyecan duy. Evet ve sonra kalk küçücük bir adım at kararına dair. Küçük bir eylem. İşte her neye karar verdiysen uygulamaya başladın bile.

Beni kararlılıkla yolda tutan şeylerden en önemlisi gerçekleştirmek istediğimi gözümde canlandırdığım o film oluyor. O gördüğüm şeyden heyecan duyuyorum ve harekete geçiyorum. Ardından kararımı hayata uygulama sürecindeyken kendimle nasıl konuştuğum da beni kararlılıkla yolda tutuyor. “Yapman lazım Fatma”, “yapman gerek” gibi ifadeler bende müthiş direnç yaratıyor. “Yapmayı çok istiyorsun”, “hadi az kaldı” gibi ifadelerle kendimi motive ediyorum. Kendinizden ve belki de çevrenizden destek isteyecekseniz, onların size söyleyeceği motivasyon kelimelerinizi bulunuz.

Aldınız kararları kararlılıkla hayata geçireceğiniz harika bir hafta olsun.