Gülümsemek ve günaydın demek, ay sonunu getirmemi nasıl sağlar?

Gülümsemek ve günaydın demek, ay sonunu getirmemi nasıl sağlar?

Gülümsemek ve sabah geldiğimde 5. Kattaki çalışma arkadaşıma günaydın demek benim ay sonunu getirmemi nasıl sağlayacak? “ diye bir soru geldi katılımcımdan, selamlaşmanın ve gülümsemenin etkilerinden konuştuğumuz sırada…

“Hımm, güzel soru”. Şöyle bakılabilir mi? Gülümsemek ve çalışma arkadaşıma sabah gülümseyerek günaydın demek, benim serotonin ve oksitosin hormonlarımı aktive eder, bu da güne daha keyifle başlamamı sağlar. Tüm bunlar olurken vücudumdaki kimyasal reaksiyon beni daha iyi hissettirir ve de bağışıklık sistemimi güçlendirir. Bu da hasta olmadan sağlıklı bir yaşama devam etmemi destekler ve ay sonunu getirmek için çalışma gücü verir. Ne dersiniz?

Bir de şöyle bakalım; tüm bu kimyasal reaksiyonun şöyle bir sonucu doğurması da ihtimal. Gülümseyen yüz, pozitif ve sağlıklı ilişkiler güveni güçlendirir. Kaygı ortadan kalktığı için sadece sürüngen beynin tepkileri yerine duygusal beyin ve neokortex (görsel beyin yani düşünen beyin) de kullanıma hazırdır ve yaratıcılık tetiklenir. Kendini ve işini geliştirme alternatiflerini düşünmeye başladığında cevaplar teker teker gelir. Sadece kaygıyla ve takıntılı bir şekilde tek odağımız geçinememe ve ay sonunu getirememe durumu, bilin ki yüksek stres yaratır ve beyninin yaratıcı potansiyelinin önünü keser. “Gelirimi nasıl artırabilirim?” ya da “maliyetlerimi nasıl daha iyi yönetebilirim?” sorusunun cevabı tüm beyin kapasitesini aktive etmekle bulunur ve belki de cevap o gülümsediğin arkadaşının sende yaratacağı ilhamla olur. Ne dersiniz?

Sizin bu soruya vereceğiniz cevap ne olur? Gülümsemek ve selamlaşmak öncelikle kişinin kendisine iyi gelen bir yaklaşımdır. Olumlu bir zihniyeti ve düşünce açısını yaratır. Benim inancım, ay sonunu getirmek için de gülümsemekten başlamak lazım. İyi bir psikoloji, sağlıklı bir birey demek. Sağlıklı bir birey, sorularına cevap arar, kendini geliştir, kaynaklarının farkına varır ve pekala ay sonunu getirir. Biliyorum ‘geçim sıkıntısı’ benim anlattığım, bu kolaycacık yapılabilecek bir şeymiş gibi gelmeyebilir. İşte öylesi bir durumda yardım almanız en doğrusudur. Burada yapılması gereken ilk şey, bu durumun yarattığı stresi yönetmeye çalışmak. Stresi yönetemediğimizde beynimizin kapasitesini sınırlıyoruz. Ve bu sınırlı kapasiteyle çözüm üretme kapasitemiz de küçülüyor. Sonradan çok pişman olacağımız şeyleri yapmaya gebe bir hale geliyoruz. Gülümsemek, zorla da olsa gülümsemek size iyi gelecektir. Bu konuda yüzlerce araştırma var. Ben demiyorum. Bilim diyor. Gülümsemek, ay sonunu getirmenize yardımcı olur. En azından bildiğimiz bir şey var, tam tersini yapmanın size hiçbir faydası yok.