Fantastic Fungi Belgeseli

Fantastic Fungi Belgeseli ile Mantarlara Farklı Bir Bakış

İstanbul’da gri havada, yapılmış daha cazip bir plan yoksa bizim için bir pazar klasiğidir. Belgesel izlemek. Fantastic Fungi belgeselini izlemek sevgili Rana Pendar Ulusoy söylediğinden beri aklımdaydı. Şimdi tam zamanı diyerek, 1 saatlik eğitim arasında Kanlıca mantarı bulurum diye Erenköy pazarını alt üst eden ben, bu belgeseli izlemeden önce, mantar çeşitleri ve faydaları konusunda bir belgeselle karşılaşacağımı ummuştum.

Evet, Fantastic Fungi belgeseli mantarın faydalarından bahsediyor fakat bununla beraber önümüze kocaman bir mantar ve miselyum evreni açıyor. Bu konuda daha çok bilme isteğiyle yanıp tutuşurken buldum kendimi. Tüm doğa ekosistemi mantarlar sayesinde varmış da haberimiz yokmuş. Özellikle insanın evrimleşmesinde ve kortex oluşumunda mantarın etkisinin olduğunu öğrenmek hayret vericiydi.

Siz hiç renklerin sesini duydunuz mu? Ya da duyduğunuz seslerin, müziğin renklerini gördünüz mü?

Sinestezi, psilocybin, hindikuyruğu mantarı, miselyum mozaikleri, tıp ve tedavi yöntemleri ve daha birçok alanla bağlantısını ve merak ettiğim birçok alana adım attım. Defterime notlar aldım ve üzerine Mantar bilimci Paul Stamets’in TED videolarını izlemeye koyuldum. Biyoçeşitliliği arttırmak ve dünyanın daha iyi, temiz ve sağlıklı olması için mantarlara ne çok iş düşüyormuş!

Fantastic Fungi belgeselini ve bende oluşturduğu izlenimleri ilginizi çekerse diye paylaşmak istedim. Mantarlara karşı sevgim ve merakım artmıştır. Bundan gayet memnunum.